ˆ

Ogłoszenia, Obwieszczenia, Postanowienia

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Pszczew w 2017 r.

Informacja ogłoszona dnia 2017-08-31 15:11:21 przez Ewa Walkowska

Akapit nr 1 - brak tytułu

Projekt obejmuje usuwanie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości z terenu Gminy Pszczew. Poprzez realizację zadania osiągnięto efekt ekologiczny określany jako masa odpadów zawierających azbest unieszkodliwionych lub zabezpieczonych wynoszącą 43,07 Mg.
 
Azbest należy do glinokrzemianów włóknistych. Jest minerałem znanym ludzkości od tysięcy lat. W końcu XIX wieku rozpoczęto wydobywanie azbestu na skalę przemysłową. W pierwszych latach ubiegłego stulecia mieszaniny azbestu i cementu wkroczyły do przemysłu materiałów budowlanych w postaci lekkich i wytrzymałych płyt eternitowych stosowanych do pokryć dachowych, a także jako okładziny ścienne oraz rury. Włókna i wyroby zawierające azbest odznaczają się dużą odpornością na działanie czynników chemicznych, ścieranie i wysoką temperaturę. Ze względu na słabe przewodnictwo ciepła i prądu azbest był stosowany jako materiał izolacyjny.
Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać. Główną przyczyną aktywności kancerogennej azbestu jest wydłużony kształt jego cząstek, a więc kształt typu włókno – przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Wśród ogółu chorób zawodowych spowodowanych azbestem w okresie ostatnich 10 lat dominującą część stanowi pylica azbestowa, a następnie choroby opłucnej lub osierdzia oraz raki płuca.
Ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cemetowych. Jednakże analizując szkodliwość azbestu i jego wpływ na organizm ludzki należy pamiętać, iż azbest jest praktycznie niezniszczalny, zaś groźny dla zdrowia ludzi jest wtedy, gdy jego elementarne włókna znajdują się we wdychanym powietrzu. Azbest zabezpieczony w sposób uniemożliwiający uwolnienie się włókien do powietrza nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.
 
Zadanie współfinansowane ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Pszczew
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Ewa Walkowska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2017-08-31
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Barbara Semkło
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2017-08-31 15:11:13
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2017-08-31 15:11:21
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2017-08-31 15:11:21
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
934 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony